فهرست

انتشار کتاب نانوزیست فناوری از پزشکی تا صنعتانجمن نانوفناوري ايران در ادامه سلسله فعاليت هاي علمي، ترويجي و پژوهشي خود در راستاي دستيابي به اهداف متعالي مصوب خويش و به منظور افزايش ضريب نفوذ اين فناوري در ميان متخصصين، اساتيد و صاحبنظران اين حوزه نوين علمي در كشور نسبت به حمايت از انتشار كتاب "نانوزيست فناوري از پزشكي تا صنعت "اقدام نموده است.

كتاب مزبور تاليف سركار خانم دكتر كيانوش خسروي داراني عضو محترم هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي و عضو محترم هيات مديره انجمن نانوفناوري ايران مي باشد كه با نگاهي ويژه بر تاثير نانوفناوري بر فناوري غذايي در هفت فصل به رشته تحرير درآمده است. 

نگاهی اجمالی به کتاب نانوزیست‌فناوری: از پزشکی تا صنعت

گرچه در گذشته قدرت نظامي، منابع طبيعي، معدني، ذخاير نفتي برتري بين‌المللي را تعريف مي‌کرد، در دنياي امروز فناوري مهمترين عامل در برتري کشورها نسبت به هم است. قابليت فناوري در تامين سلامت، بهداشت، تامين مواد غذايي، امنيت و توليد ثروت باعث توجه روزافزون جامعه بشري به آن شده است. در بين فناوري‌هاي نوين که امکان پيشتازي دارند، فناوري نانو با ارائه رويکردي جديد در توسعه علوم و فنون يکي از اميدبخش‌ترين فن­آوري‌هاي قرن حاضر لقب گرفته است. ‌نانوزيست‌فناوري، محل همگرايي علوم زيست‌فناوري و نانوفناوري است.

در کشور ما نيز نانوفناوري از اوائل دهه هشتاد معرفي و با ايجاد سازمان‌‌ها و کميته‌هاي دولتي و غيردولتي با اهميت مضاعف در کشور پايه‌ريزي شد. آموزش اين علم نيز به تازگي در برخي دانشگاههاي دولتي در رشته‌هاي صنايع غذايي، زيست‌فناوري، داروسازي، پيراپزشکي، علوم دامي و کشاورزي، زيست‌شناسي و غيره رونق گرفته است. لذا نگارش کتاب‌هاي مرتبط با نانو به عنوان کتاب درسي و کمک درسي بيش از پيش احساس مي‌شود.

کتاب حاضر جزو اولين کتاب‌ها در زمينه نانوزيست‌فناوري بوده و به گمان نگارنده براي اولين بار ضمن نگاهي جامع به مصاديق و کاربردهاي نانو در صنعت و پزشکي، به طور خاص به کاربرد اين حوزه از علم در زمينه صنايع غذايي پرداخته است. اين کتاب شامل هفت فصل است که فصل اول کتاب به معرفي کلي نانوفناوري، اختصاص يافته تا ضمن ارائه تاريخچه، تعريف و تشريح اين حوزه، راهکارهاي رسيدن به نانومقياس، کاربردهاي نانو و دلايل طرح و توسعه آن به عنوان علم قرن جديد معرفي گردد. سپس نانوزيست‌فناوري و تفاوت آن با زيست‌نانوفناوري و کاربردهاي آن‌ها در صنعت و پزشکي معرفي گرديده‌اند. پس از آن سامانه ميسلي و کاربردهاي آن در صنعت تبيين شده است. در ادامه با طرح کاربردهاي ضدميکروبي، انواع نانوذرات (كيتوسان و پپتيدهاي ضدميكروبي، نانوذرات نقره، دي‌اكسيدتيتانيوم، اكسيدروي، فولرن‌ها و نانولوله‌هاي كربني) با خاصيت ضدميکروبي معرفي و سازوکار اثر آن‌ها تشريح شده است. نانوفيلتراسيون موضوع مورد بحثي است که با بيان فوايد خاص آن در تصفيه آب و همچنين نيم نگاهي به فرصت‌ها و محدوديت‌هاي آن ادامه مي‌يابد. در فصل دوم نيز پس از مرور کوتاه بر انواع نانوذرات زيستي و روش‌هاي توليد آن‌ها، توليد ميکروبي نانوذرات فلز و غيرفلز توسط باکتري‌‌ها‌‌، جلبک‌ها، مخمرها، قارچ‌ها و ويروس‌ها ارائه شده است. در ادامه با ذکر مقدمه‌اي بر نانوکامپوزيت‌ها، روش‌هاي توليد آن‌ها شامل توليد پليمر بين ‌لايه‌اي در محلول، روش پليمريزاسيون در محل، روش بين ‌لايه‌اي شدن ذوبي و روش‌هاي توليد نانوذرات زيست‌پليمري اشاره مي‌شود.

فصل سوم به معرفي کاربردهاي زيستي و پزشکي نانوذرات در زمينه درمان سرطان، آزمايش‌‌ها‌‌ي زيستي براي کدهاي نوري چند رنگ، دستكاري سلول‌ها و مولکول‌هاي زيستي و شناسائي پروتئين، کاربرد نانوکامپوزيت‌‌ها به‌عنوان مواد ترميمي دندان و كاربرد نانوفن‌‌آوري در مهندسي بافت پرداخته شده است. در ادامه نانوموتورهاي پروتئيني (چرخشي و خطي) براي استفاده در آناليز مينياتوري سامانه‌ها و تعيين توالي DNA و RNA با نانومنفذ معرفي شده است.

بحث اثرات سمي بعضي از نانومواد در موجودات زنده موضوعي است که در فصل چهارم به آن پرداخته شده است. مطالعات نانوسميت در پروتوزوآ، باکتري، بي‌مهرگان آبزي، موجودات خشکي‌زي، سلول‌هاي انسان و ديگر پستانداران، گياهان، زيست‌تبديلي نانوذرات و همچنين تهديد زيستي نانوذرات و روش‌هاي ممكن تماس با بدن انسان ضمن اشاره به سازوکار سميت سلولي تشريح شده است.

فصل پنجم بر كاربردهاي نانو در صنايع غذايي تمرکز يافته است. با مقدمه‌اي بر نانوغذا چهار زمينه اصلي نقش‌آفريني نانو در علم غذا اعم از فرايند، فناوري، بسته‌بندي و سلامت غذا به طور کامل تشريح شده است. به اين منظور كلوئيدهاي اتصالي به عنوان حامل‌هاي اصلي جهت ريزپوشاني مواد در صنايع غذايي (نانوامولسيون، کوبوزوم، نانولايه¬‌ها، نانوفيبرها، نانولوله‌‌ها و ليپوزوم) معرفي شده است. در ادامه اين فصل جنبه‌هاي مختلف نانوليپوزوم­ها و روش‌هاي آماده‌سازي براي دسترسي مستقيم و كاربرد آن‌ها در فناوري غذايي بررسي مي‌شوند. اين گويچه‌ها مي‌توانند رهاسازي كنترل شده عوامل مختلف زيست‌فعال از جمله تركيبات غذايي و عملگر را در مكان، زمان و سرعت صحيح ايجاد نموده و در نتيجه تاثير و جذب سلولي مواد ريزپوشاني شده را افزايش دهند. افزودني‌هاي واكنشگر، حساس يا فرار (ويتامين‌ها، آنزيم‌ها، آنتي‌اكسيدان‌ها، عوامل لاغري و غيره) مي‌توانند با استفاده از نانوليپوزوم‌ها به تركيبات پايداري تبديل شوند.

در فصل ششم نيز يکي ديگر از کاربردهاي مهم فناوري نانو در صنايع غذايي يعني بسته‌بندي غذا مورد بحث قرار گرفته است. لذا مزاياي بسته­بندي نانو و اهميت نانويي کردن مواد در بسته‌بندي و پليمرهاي قابل کاربرد (نشاسته و مشتقات، پلي‌لاکتيک اسيد، پلي‌هيدروکسي بوتيرات) معرفي شده­اند.

در پايان فصل هفتم به معرفي لايه سطحي و كاربردهاي آن در علوم به ويژه نانوزيست فناوري اختصاص يافته است.

علاقمندان می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر و سفارش خرید این اثر ارزنده با شماره 09126751990 (آقای بیدی) تماس گرفته یا با آدرس پست الکترونیک انجمن ipro@nanosociety-ir.com مکاتبه نمایند.

 


تاریخ ایجاد: شنبه 2 اسفند 1393
تاریخ انتشار: شنبه 2 اسفند 1393
تعداد بازدید: 5611