فهرست

برگزاری کارگاه های آموزشی توسط انجمن نانوفناری ایرانانجمن نانوفناوری ایران در راستای دستیابی به اهداف متعالی مصوب خود در زمینه ارتقای سطح دانش تخصصی اقشار دانشگاهی کشور در حوزه نانوفناوری و نیز افزایش ضریب نفوذ این فناوری در میان جامعه در نظر دارد نسبت به برگزاری کارگاه های آموزشی تخصصی ذیل اقدام نماید. بر این اساس از کلیه علاقمندان به شرکت در این کارگاه ها دعوت میشود جهت کسب اطلاعات بیشتر و ثبت نام در این کارگاه ها با روابط عمومی انجمن به آدرس ipro@nanosociety-ir.com مکاتبه نمایند.

1- شیمی ابرمولکولی و نانوتکنولوژی

نام و نام‌خانوادگي مدرس: عليرضا اژدری طهرانی

مدرک تحصيلي: دکتری شیمی معدنی

حوزه تخصصي: شیمی ابرمولکولی-پليمرهای کوئورديناسيونی متخلخل-مهندسی بلور-کريستالوگرافی

چکيده دوره:

درک اين که چگونه مولکول ها در کنار هم تجمع پيدا می کنند در  طراحی مواد جديد بسيار حائز اهميت است. به علت آن که بسياری از خواص يک جامد ريشه در نحوه کنار هم قرار گيری مولکول ها در حالت جامد دارد، توانايی تنظيم آرايش بين مولکول ها از اهميت بالايی برخوردار است. شیمی ابرمولکولی و مهندسی بلور زمينه های جديدی از شیمی هستند که سعی در بررسی ارتباط بین نحوه چيدمان ساختارهای مولکولی در ابعاد مختلف و حوزه هایي نظير شیمی حالت جامد و نانوتکنولوژی دارند. در اين کارگاه آموزشی ضمن ارائه تعاريف و مفاهيم شیمی ابرمولکولی طراحی و سنتز مواد نانومتخلخل و نانو ساختار جديد نظير چاچرچوب های فلز-آلی،  ژل ها  و غيره بحث خواهد شد.

فهرست مطالب:

1)      شیمی ابرمولکولی

2)      برهم کنش های بين مولکولی

3)      شیمی حالت جامد و مهندسی بلور

4)      مايعات يونی-ژل ها-نانوحامل ها

5)      طراحی نانو مواد

6)      چارچوب های فلز-آلی به عنوان دسته ای از مواد ميکرو ونانو متخلخل جديد

 

2- مواد مزو و نانو متخلخل

نام و نام‌خانوادگي مدرس: ترانه حاجی اشرفی

مدرک تحصيلي: دکتری شیمی معدنی

حوزه تخصصي: مواد مزو و نانو متخلخل-پليمرهای معدنی

چکيده دوره:

مواد مزو و نانومتخلخل  دارای حفره هایی در ابعاد نانو بوده و بسیار متنوع می باشند. سطح ویژه ی بالا، گزینش پذیری شکل و اندازه از مهم ترین ویژگی های این مواد است که سبب کاربردهای فراوان کاتالیزوری، تصفیه و

 

جداسازی شده و نقش آن ها را در نانوفناوری پررنگ تر کرده است. پیشرفت این مواد در آینده وابسته به ساخت مواد نانومتخلخل مهندسی شده و کنترل شده برای کاربردهای موردنظر است. زئولیت ها، کربن و سیلیکای نانومتخلخل، از مهم ترین ساختارهای نانومتخلخل هستند. در اين کارگاه آموزشی مواد مزو و نانو متخلخل معرفی خواهند شد و به روش های سنتز و کاربردهای آن ها به صورت مختصر اشاره خواهد شد.

فهرست مطالب:

7)      مزوپروس سيليکا

8)      مزوپروس زئوليت ها

9)      مزوپروس اورگانوسيليکا

10)   نانومواد معدنی غير سيليسی

11)   پليمرهای متخلخل و نانوکامپوزيت ها

12)   مزوپروس کربن ها

13)   تجمع نانوذرات

 

3- مواد مزو و نانو متخلخل

نام و نام‌خانوادگي مدرس: صدیقه عابدی

مدرک تحصيلي: دکتری شیمی آلی

حوزه تخصصي: شیمی آلی

چکيده دوره:

نانوكامپوزيت‌هاي پليمري در بيست سال اخير در مجامع علمي و صنعتي مورد توجه قرار گرفته‌اند. به عنوان مثال تنها در آمريكا در سال 1997، 116 ميليون دلار براي تحقيق در اين زمينه هزينه شده است كه در سال 2004 اين رقم به 961 ميليون دلار رسيده است. نانوذرات و خصوصا نانوذرات فلزی و اکسید فلزی از اصلی ترین و پرکاربردترین کاتالیست های نانوساختار هستند. همچنین در سال‌های اخیر، نانوکاتالیست‌های تثبیت شده بر روی بسترهای متخلخل مورد توجه بسیاری از محققین قرار گرفته است در دهه‌های اخیر به دلیل بالا رفتن سطح آگاهی بشر در مورد مسائل بهداشتی و اهمیت حفظ سلامتی، تولید منسوجات با خاصیت ضد میکروب افزایش یافته است. اگرچه عوامل ضد میکروب گوناگونی برای تکمیل کالای نساجی وجود دارد، لیکن استفاده از عوامل ضد میکروب زیستی دارای اهمیت ویژه­ای می‌باشد. به عنوان مثال محصولات طبیعی از جمله کایتوسان و آلجینات به طور گسترده به منظور تکمیل ضد میکروب مورد استفاده قرار می‌گیرند. از جمله كاربردهاي چنين ساختارهايي براي رها سازي دارو يا مواد راديواكتيو در محلهاي مبتلا به عوامل بيماريزا است. نانو الکترونیک شاخه‌ای از فناوری نانو است که از تاثیر نانوفناوری بر دانش و صنعت الکترونیک ایجاد شده‌است. تاریخچه این دانش به حدود ۵۰ سال قبل و از زمان تلاش برای کوچک‌تر کردن هر چه بیش‌تر ترانزیستورها برمی‌گردد. نانوالکترویک از نظر ساخت وسایل الکتریکی کوچک‌تر، سریع‌تر و کم‌مصرفتر نقش بسیار مهمی در تکنولوژی جهانی دارد. افزایش میزان ذخیره اطلاعات، محاسبه‌گرهای رایانه‌ای کوچک‌تر، طراحی مدارهای منطقی، نانوسیم‌ها و... از زمینه‌های کاربرد نانو الکترونیک هستند. تلاش می­شود تا در این دوره به کاربردهای مذکور پرداخته شود و جنبه های مهم نانوساختارها در حوزه های مورد بحث شده به کارآموزان معرفی گردد.

فهرست مطالب:

14)   نانوکاتالیزورها

15)   نانوفلزات -اکسیدهای فلزی و کاربردها

16)   کاربردهای بیولوژیکی مواد نانو

17)   نانوالکترونیک

علاقمندان به شرکت در این کارگاه ها می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر با روابط عمومی انجمن به آدرس ipro@nanosociety-ir.com مکاتبه نمایند.
تاریخ ایجاد: دوشنبه 14 دي 1394
تاریخ انتشار: دوشنبه 14 دي 1394
تعداد بازدید: 3306