فهرست

عضو افتخاری انجمن نانوفناوری ایران برنده جایزه معتبر فیزیک شد

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

نشریه اروپایی فیزیک EPJE (در حوزه فیزیک بیولوژیک و مواد نرم) جایزه استادی سال 2017 خود را که به نام "پی‌یر-ژیل دو ژن" نام‌گذاری شده، به پروفسور رامین گلستانیان، فیزیکدان برجسته ایرانی‌ اهدا کرد.

به گزارش ایسنا، این جایزه به دلیل مشارکت‌های نظری برجسته دکتر گلستانیان به فیزیک ریزشناورها و تعاملات هیدرودینامیک آنها به وی اهدا شده است؛ مشارکت‌هایی که به زنجیره‌ای از یافته‌های مهیج و نیز توسعه نظری در زمینه مواد فعّال منجر شده‌اند.

این ششمین بار است که جایزه معتبر پی‌یر-ژیل دو ژن که به نام برنده جایزه نوبل و بنیان‌گذار نشریه EPJE نام‌گذاری شده، به دانشمندان اعطا می‌شود. قرار است این جایزه در دهمین دوره کنفرانس علمی مواد مایع که از 17 تا 21 جولای سال میلادی جاری (26 تا 30 تیر 1396) در شهر لوبلیانا پایتخت کشور اسلوونی برگزار می‌شود، به پروفسور رامین گلستانیان اهدا شود.

پیش‌تر و در رویدادی مشابه در سال 2014 ، به دلیل نقش پیشروی دکتر گلستانیان در زمینه مواد نرم فعال و به خصوص شناگران میکروسکوپی و ذرات کلوییدی فعال مدال «هول‌وک» (Holweck) نیز به وی اهدا شده بود.

نشان Holweck، از جوایز عمده جهانی در رشته فیزیک است که هر سال در انتخاب مشترک انجمن فیزیک بریتانیا و انجمن فیزیک فرانسه به یک فیزیکدان می‌رسد. این نشان که جایزه نقدی هم به همراه دارد، یکی از چهار مدالی است که این دو انجمن به فیزیکدانان می‌دهند و به طور چرخشی به پژوهشگرانی داده می‌شود که در بریتانیا و فرانسه مستقر هستند.

پروفسور رامین گلستانیان، کارشناسی فیزیک را در دانشگاه صنعتی شریف، کارشناسی ارشد و دکتری فیزیک نظری را در دانشگاه تحصیلات تکمیلی زنجان زیر نظر مهران کاردار از دانشگاه "ام.آی.تی" (MIT) و پسادکتری را در مؤسسه فیزیک نظری کاولی در دانشگاه سانتا باربارای کالیفرنیا به پایان رسانده و دارای کرسی علمی در دانشگاه‌های شفیلد و تحصیلات تکمیلی زنجان بوده و در حال حاضر استاد دانشگاه آکسفورد انگلستان است. وی که در سال 1395 به دعوت انجمن نانوفناوری ایران به عنوان یکی از سخنرانان کلیدی ششمین همایش بین المللی علوم و فناوری نانو موسوم به ICNN2016 به ایران سفر کرده بود در حال حاضر یکی از اعضای افتخاری انجمن نانوفناوری ایران می باشد.

حوزه‌های پژوهشی مورد علاقه وی، فیزیک آماری غیرتعادلی (Nonequilibrium Statistical Physics)، ماده نرم (Soft Matter) و فیزیک زیستی (Biological Physics) است.

انجمن نانوفناوری ایران این موفقیت بزرگ را به جناب آقای پروفسور رامین گلستانیان و نیز اعضای محترم و فرهیخته انجمن نانوفناوری ایران تبریک عرض نموده برای ایشان سلامتی و موفقیت در تمامی عرصه های کار و زندگی از ایزد متعال مسئلت می نماید.

 

تاریخ ایجاد: جمعه 16 تير 1396
تاریخ انتشار: جمعه 16 تير 1396
تعداد بازدید: 336