فهرست

مقابله با کرونا با نانوفناوری
کرونا نام دسته بزرگی از ویروس‌ها است که دستگاه تنفسی انسان را درگیر می‌کند. دوره نهفتگی نسبتا طولانی این بیماری تنفسی مرگبار از چند روز تا دو هفته متغیر است و همین امر موجب می‌شود مبتلایان تا پیش از بروز علائمی چون تب و تنگی نفس به مراکز درمانی مراجعه نکنند.

این ویروس برخلاف ویروس سارس که در سال ۱۳۸۲ خورشیدی در چین شیوع پیدا کرد و پس از سرایت به ۲۶ کشور جهان ۸ هزار و ۱۰۰ نفر را مبتلا کرد، در دوره نهفتگی نیز از فرد به فرد قابل انتقال است.
کارشناسان تهدید واقعی کرونا را در همین قابلیت شیوع و انتشار گسترده آن می‌بینند.
شیوع این ویروس از شهر ووهان چین آغاز شد اما اکنون در حال سرایت به سایر کشورها است و اعلام وضعیت اضطراری از سوی سازمان بهداشت جهانی به این معناست که برای مقابله با آن نیاز به تلاش جهانی است، اما در این میان فناوری راه‌حل‌هایی برای پیشگیری و درمان بیماری‌ها ارائه می‌دهد. در مورد ویروس کرونا نیز فناوری نانو می‌تواند کمک‌کننده باشد.
در میان یافته‌های علمی به‌دست آمده در این مسیر، استفاده از نانومواد یکی از راهبردهای جالب توجه بوده است به‌طوری که درحال‌حاضر دستاوردهایی در کشورهای گوناگون به‌دست آمده که در آنها از نانومواد برای مقابله با ویروس کرونا یا ساخت واکسن علیه این ویروس استفاده شده است؛ همچنین این روزها که درباره پیشگیری و راهکارهای آن بسیار تاکید می‌شود، استفاده از ماسک یکی از مواردی است که می‌تواند کمک‌کننده باشد.
در این زمینه یک شرکت دانش‌بنیان ایرانی موفق به تولید ماسک نانویی ان۹۹ شده است. این ماسک‌ها با استفاده از فناوری نانوالیاف تولید می‌شوند و بازده بیشتری نسبت به ماسک‌های معمولی دارند. ماسک‌های نانوالیاف در جذب آلاینده‌هایی که ماسک‌های معمولی قادر به جذب آنها نیستند خوب عمل می‌کنند.
تحقیقات علمی با سرعت برای پیدا کردن درمان این بیماری در حال انجام است و فناوری در این میان همچون چراغی روشن بوده که امیدها را زنده نگه داشته است.
تقاضای بالایی در جهان برای ماسک نانو ایرانی برای مقابله با ویروس کرونا وجود دارد. سعید سرکار، دبیر ستاد ویژه توسعه فناوری‌نانو از تقاضای بسیار بالای کشورها برای خرید ماسک نانو ایرانی برای مقابله با ویروس کرونا خبر داد. این ماسک‌ها به دلیل دارا بودن نانوالیاف، قادر به مهار ویروس‌ها و باکتری‌ها هستند. درحال‌حاضر تقاضا برای ۲۰۰ میلیون ماسک نانو ایرانی وجود دارد. به گفته سرکار، ایران یکی از نادر کشورهای دارای توانمندی تولید ماسک‌های ان۹۵ است، این ماسک‌ها می‌توانند ذرات باکتری و ویروس را مهار کنند این در حالی است که ماسک‌های معمولی موجود در بازار در برابر ویروس و باکتری همانند دروازه بوده و این عوامل بیماری‌زا به راحتی از این ماسک‌ها عبور می‌کنند.
 دبیر ستاد ویژه توسعه فناوری‌نانو درباره شرایط موجود در بازار بین‌المللی ماسک‌های نانو می‌گوید، چین یکی از تولیدکنندگان ماسک نانو است هرچند تعدادی از تجهیزات خط تولید این ماسک‌ها را از ایران خریداری کرده است. ۸ یا ۹ سال قبل ما برای خرید تجهیزات تولید نانوالیاف به یکی از شرکت‌های اروپا مراجعه کردیم که به‌دلیل تحریم این دستگاه را به ما نفروختند؛ در نتیجه تصمیم برای ساخت این تجهیزات در داخل کشور گرفته و در نهایت این تجهیزات به تولید رسیدند.
چند سال قبل یک شرکت کره‌ای که تصمیم به خرید تجهیزات تولید نانوالیاف از همان شرکت اروپایی را داشت به‌دلیل عملکرد مناسب و نرخ پایین‌تر، دستگاه تولید نانوالیاف ایرانی را به نرخ ۳۵۰ هزار دلار خریداری کرد درحالی‌که نمونه اروپا این دستگاه یک میلیون یورو نرخ داشت.
پس از آنکه چینی‌ها متوجه شدند که کره‌ای‌ها دستگاه تولید نانوالیاف ایرانی خریداری کرده‌اند، ۱۰ دستگاه از این تجهیزات را سفارش دادند که درحال‌حاضر ۷ دستگاه در چین نصب شده و در حال کار است. عملکرد این تجهیزات تولید نانوالیاف به‌گونه‌ای است که درحال‌حاضر از اروپا نیز سفارش‌هایی برای خرید دریافت کرده‌ایم.

پوشاک تب‌نمای آنتی باکتریال
تب کردن نوزاد ممکن است برای والدین ترسناک باشد. سیستم تنظیم دمای بدن نوزادان به‌دلیل تعداد کم غدد تولیدکننده عرق، به اندازه افراد بزرگسال تکامل نیافته است و تا سن کمتر از ۲۴ ماه قادر به تنظیم دمای بدن خود نیستند و همچنین نمی‌توانند افزایش دما و بروز تب را بیان کنند. لباس هوشمند تب‌نمای نوزاد پوشاکی است که به والدین این امکان را می‌دهد تا تب کودک خود را در نخستین دقایق بروز آن و به‌وسیله تغییر رنگ لباس متوجه شوند.
 این خاصیت با استفاده از رنگدانه‌های حساس به دما(ترموکرومیک) حاصل می‌شود که با افزایش دمای بدن نوزاد، شروع به تغییر رنگ از آبی یا صورتی به سفید می‌کند. لباس نوزاد در تماس مستقیم با پوست بدن و همچنین محیط اطراف در معرض هجوم میکروب و باکتری و قارچ‌ها قرار می‌گیرد که برای سلامتی نوزاد مضر است. نانوذرات دارای یک عامل ضدمیکروبی قوی هستند که می‌تواند باعث از بین رفتن طیف وسیعی از میکروب‌ها شود. اثر ضدباکتریایی به‌طور چشمگیری در بعد نانومتری افزایش می‌یابد، به‌طوری‌که آنها قادر به از بین بردن بیش از ۶۵۰ نوع باکتری هستند. با استفاده از اعمال پوشش حاوی نانوذرات بر سطح لباس نوزاد و در اثر واکنش با غشای خارجی باکتری، خواص ضدقارچی و آنتی باکتریال فراهم می‌شود. به گزارش ستاد فناوری نانویک، شرکت دانش‌بنیان ایرانی در زنجان با استفاده از نانو رنگدانه‌های هوشمند، لباس‌های تب‌نمای ویژه نوزاد تولید کرده است که در صورت بروز تب در کودکان تغییر رنگ می‌دهند و با استفاده از اعمال پوشش حاوی نانوذرات خاصیت آنتی باکتریال نیز دارد.


منبع خبر: https://www.smtnews.ir/