فهرست

نانوفناوری و مقابله با کرونا
کرونا نام دسته بزرگی از ویروس‌ها است که دستگاه تنفسی فوقانی و تحتانی را در انسان درگیر می‌کنند و عامل بیماری‌های مختلفی از سرماخوردگی معمولی تا سارس هستند. ویروسی ترسناک که تمامی کشورها برای مقابله با آن در حالت آماده باش قرار دارند.

بر اساس گزارش‌ها آمار رسمی قربانیان این بیماری اکنون به 304 نفر رسیده است و بیش از 13 هزار نفر نیز به این ویروس مبتلا هستند. امریکا، بریتانیا، روسیه و آلمان موارد تازه این بیماری را تأیید کرده‌اند.

درست است که شیوع این ویروس از شهر ووهان چین آغاز شد اما اکنون در حال سرایت به سایر کشورها است و اعلام وضعیت اضطراری از سوی سازمان بهداشت جهانی به این معنا است که برای مقابله با آن نیاز به تلاش جهانی است. اما در این میان فناوری راه‌حل‌هایی برای پیشگیری و درمان بیماری‌ها ارائه می‌دهد. در مورد ویروس کرونا نیز فناوری نانو می‌تواند کمک کننده باشد. در میان یافته‌های علمی به دست آمده در این مسیر، استفاده از نانومواد یکی از راهبردهای جالب توجه بوده است به طوری که در حال حاضر دستاوردهایی در کشورهای مختلف به دست آمده است که در آنها از نانومواد برای مقابله با ویروس کرونا یا ساخت واکسن برعلیه این ویروس استفاده شده است.

همچنین این روزها که درباره پیشگیری و راهکارهای آن بسیار تاکید می‌شود، استفاده از ماسک یکی از مواردی است که می‌تواند کمک کننده باشد. در این زمینه یک شرکت دانش‌بنیان ایرانی موفق به تولید ماسک نانویی N99 شده است. این ماسک‌ها با استفاده از فناوری نانو الیاف تولید می‌شوند و بازده بیشتری نسبت به ماسک‌های معمولی دارند. ماسک‌های نانوالیاف در جذب آلاینده‌هایی که ماسک‌های معمولی قادر به جذب آنها نیستند خوب عمل می‌کنند.

 تحقیقات علمی با سرعت برای پیدا کردن درمان این بیماری در حال انجام است و فناوری در این میان همچون چراغی روشن است که امیدها را زنده نگه داشته است.