فهرست

گزارش برگزاري دهمين همايش دانشجويي نانوفناوري ايران

دهمین همایش دانشجویی فناوری نانو در تاریخ 23 الي 25 شهریور ماه سال 1390 با حمايت ستاد ويژه توسعه فناوري نانو در محل دانشکده فنی کاسپین پردیس دانشکده های فنی دانشگاه تهران واقع در شهرستان رضوانشهر گیلان توسط انجمن نانوفناوري ايران برگزار شد.

در اين همايش تعداد 392  عنوان مقاله به دبیر خانه همایش ارسال شد كه پس از داوري و حذف مقالات تكراري تعداد 307 مقاله (به تفکیک 27 مقاله به عنوان سخنرانی و 280 مقاله به عنوان پوستر) جهت ارائه در دهمين همايش فناوري نانو پذيرفته شدند. پس از ثبت نام نهائي دانشجويان (واريز فيش) و تطبیق مقالات پذیرفته شده با فرمت راهنمای تصحيح مقالات پذيرفته شده، در نهایت 279 مقاله داراي شرايط شركت در همايش شناخته شدند که از این تعداد نیز  269 نفر جهت ارائه مقالات خود در همایش شرکت نمودند.

دهمين همایش دانشجوئي نانو طبق برنامه در روز چهارشنبه 23/6/90 راس ساعت 8 صبح آغاز و پس از ثبت نام اولیه شرکت کنندگان، رأس ساعت 30/9  با تلاوت قرآن مجید و پخش سرود جمهوری اسلامی ایران رسماً فعاليت خود را شروع كرد. در جلسه افتتاحيه در ابتدا جناب آقای دکتر سید مهدی رضایت مدير کارگروه توسعه منابع انسانی ستاد ويژه توسعه فناوری نانو ایراد سخنرانی نمودند و بعد گزارشی از وضعیت کلی همایش توسط  دکتر محمد علی آرون دبیر همایش ارائه شد.

پس از برگزاری مراسم افتتاحیه بر اساس برنامه زمانبدی همایش شرکت کنندگان ضمن ارائه مقالات به دو صورت سخنرانی و پوستر در کارگاه ثبت نامی خود نیز شرکت نمودند که در زیر جزئیات آن  بیان می گردد:

الف- ارائه مقالات به صورت سخنرانی

از مجموع 27 مقاله  پذیرفته شده  به صورت سخنرانی 26 مقاله در چهار جلسه مجزا در صبح روزهاي 23 و 24 شهريور ارائه شدند. در شروع هرکدام از جلسات یکی از اساتید جهت سخنرانی مرتبط با موضوع آن شاخه دعوت شده بودند.  

-         جلسه شاخه تخصصی نانو مواد در صبح روز چهارشنبه 23 شهريور به ریاست آقای دکتر سیامک اشرف تالش و با سخنرانی آقای دکتر مرسلی تحت عنوان:

Coordination Polymers As New Precursors For Preparationof Nano-materials With Different Sizes and Morphologies

شروع و سپس 4 مقاله از مجموع 5 مقاله پذیرفته شده در این بخش توسط شرکت کنندگان ارائه گردید.

-         جلسه شاخه های تخصصی نانو بیوتکنولوژی، نانوپزشکی و نانو محیط زیست در صبح روز چهارشنبه 23 شهريور به ریاست خانم مهندس شفارودی و با سخنرانی آقای دکتر رضایت تحت عنوان:

Nano-drugs: Present and Future

 شروع و بعد 4 مقاله شاخه های مربوطه ارائه شد.

-         جلسه شاخه تخصصی نانوشیمی در صبح روز پنج شنبه 24 شهريور به ریاست آقای دکتر سید حامد موسوی و با سخنرانی آقای دکتر آرون تحت عنوان:      

Polymer/MWCNTs nano-composite membranes: Morphology  and separation properties

شروع و سپس 9 مقاله در این شاخه ارائه شد.

-          جلسه شاخه های تخصصی نانو الکترونیک، نانو محاسبات، نانو فیزیک و نانو مکانیک در صبح روز پنج شنبه به ریاست آقای دکتر صابر فرجامی شروع و 7 مقاله پذیرفته شده در این شاخه در ادامه ارائه شد. لازم به ذكر است سخنران مدعو اين جلسه آقاي دكتر عبدي (با وجود هماهنگي هاي به عمل آمده) در جلسه حاضر نشدند و اين جلسه بدون سخنران مدعو راس ساعت مقرر آغاز شد.

ب- ارائه مقالات به صورت پوستر

از مجموع 252 مقاله پذیرفته شده نهائی به صورت پوستر 242 مقاله در بعد از ظهر روزهاي چهارشنبه و پنج شنبه 23 و 24 شهريور در 6 نوبت 45 دقیقه ای در محل مورد نظر نصب و ارائه شدند. با توجه به اجباری بودن حضور شرکت کنندگان در یکی از کارگاههای تعیین شده، زمان نصب و ارائه پوسترها در قرینه زمانی تشکیل کارگاه ها انجام گرفت به طوریکه هر فردی که در روز اول در گارگاه حضور می یافت ارائه مقاله آن در روز دوم بوده و بالعکس.

ج- تشکیل گارگاه ها

6 كارگاه مجزاي در عصر روزهاي 23 و 24 شهريور جهت استفاده دانشجويان عرصه نانو ارائه شد كه بنابر ثبت نام قبلي دانشجويان در ستاد نانو در هر كارگاه تعداد حدود 40 تا 50 دانشجو حضور داشتند.

جهت ارائه کارگاهها بر اساس اطلاعات اولیه ستاد نانو با اساتید مربوطه هماهنگی شد و در نهايت کارگاه های روش ارائه شفاهي مقاله و مقاله نويسي و نقد علمي توسط آقای دکتر علی نبی پور چاکلی و کارگاه های نگارش طرح كسب و كار در فناوري نانو و برنامه ريزی شغلی و حرفه ای توسط آقای مهندس محمد علی  بحرینی و کارگاه های ثبت اختراع و سرقت علمي توسط آقای مهندس حسن علم خواه برگزار شدند. لازم به ذكر است طول زماني ارائه كارگاه 3 ساعت در نظر گرفته شد.

پس از پايان ارائه مقالات پوستر و سخنراني، هیئت داوری انتخاب مقالات برتر متشكل از آقایان دکتر مرسلی، دکتر فرجامی، دکتر اشرف، دکتر موسوی، دكتر آرون، دكتر مجلس آرا و سرکار خانم مهندس شفارودی پس از بررسی های لازم و رعایت موارد ارزشیابی در نهایت مقالات زیر را به عنوان مقالات برتر این همایش انتخاب نمودند.

الف- سخنرانی هاي برتر

در خصوص مقالات برتر سخنرانی، مقاله خانم سولماز غفاری تحت عنوان ((تهیه و ارزیابی نانوذرات حاوی آمیکاسین به هدف دارورسانی ریوی)) و مقاله آقای فرهاد کبیری اصفهانی تحت عنوان (( سنتز نانوذرات طلا در درون مزو حفرات ارگانوسیلیکا و کاربرد آن به عنوان یك سیستم كاتالیزوری قابل بازیافت در اكسایش هوازی و انتخاب پذیر الكل ها در دمای اتاق)) انتخاب شدند.

ب- پوسترهاي برتر

از ميان پوسترها نيز مقاله خانم زهرا پورمحمدي آهنداني تحت عنوان ((تهیه نانوذرات Zn 1-xCuxS با استفاده از امواج ریزموج و بررسی فعالیت فتوکاتالیزوری آنها تحت تابش نور مرئی))، مقاله آقای محسن پرواس تحت عنوان((سنتز نانوکاتالیست های فلزات واسطه بر روی سریا-زیرکونیا جهت استفاده در فرآیند اکسیداسیون هوای مرطوب فنل))، مقاله خانم ساناز رئيس فرشيد   تحت عنوان ((ساخت و بررسی خواص فتوکاتالیستی نانوکامپوزیتهای TiO 2 /ZnO )) و مقاله خانم راحله وزيري تحت عنوان ((چگونگی تغییرات ویژگی های الکترونی گرافیت ناخالص شده با نیتروژن در حالی که اتم‌های لیتیم در بین صفحات آن گنجانده شده است)) به عنوان پوستر هاي برتر انتخاب شدند.

این همایش در عصر پنج شنبه تاریخ 24/6/90 با برگزاری مراسم اختتامیه رسماً به كار خود پايان داد. در جلسه اختامیه پس از تلاوت قرآن مجید و پخش سرود جمهوری اسلامی، در ابتدا آقای دکتر مجلس آرا رئیس انجمن نانوفناوري ايران سخنرانی نمودند و سپس آقای دکتر محمد علی آرون دبیر همایش ضمن تشکر از دست اندرکاران برگزاری همایش گزارش کوتاهی از برگزاری آن ارائه نمودند. در پايان  پس از سخنراني آقای مهندس بحرینی در خصوص ((نقش نانو فاوري در کسب و کار))، از  دانشجوياني كه مقالات آنها توسط هیئت داوری به عنوان مقاله برتر انتخاب شده بود تقدير و جوایزی نيز به ايشان اهداء شد.

طبق برنامه ريزي هاي انجام شده، روز سوم همايش (پنج شنبه 25 شهريور)، تعدادي از دانشجويان (153 نفر) كه قبلاً ثبت نام كرده بودند، پس از صرف صبحانه در دانشكده در يك برنامه سياحتي يك روزه به مقصد منطقه تفريحي قروق و گيسوم به صرف نهار شركت كردند.

عموم دانشجويان (چه كساني كه فقط دو روز اول در همايش شركت داشتند و چه كساني كه در برنامه روز سوم هم شركت كردند) با هماهنگي دبيرخانه همايش و از محل درب خوابگاه توسط اتوبوس در شب روز پنج شنبه ،  عصر روز جمعه و شب روز جمعه به تهران منتقل شدند. برخي از دانشجويان نيز با هماهنگي قبلي به محل درب شهرك وليعصر (عج) چوكا منتقل شدند و از آنجا با اتوبوس به سمت شهر محل زندگي خود مراجعت كردند.

جهت اطلاع، خوابگاه از روز سه شنبه 22 شهريور تا غروب روز شنبه 26 شهريور 1390 باز نگاه داشته شد تا هم دانشجويان قبل از همايش بتوانند در خوابگاه مستقر شوند و هم    پس از آن نگران نقل و انتقال به محل زندگي خود نباشند.

همچنين جهت رفاه حال دانشجويان در شب قبل از روز آغاز همايش (شب چهارشنبه) از ساعت 20 تا 8 صبح ستادي متشكل از يك نفر مستقر در محل درب شهرك و دو خودرو جهت نقل و انتقال دانشجويان به خوابگاه تشكيل و در ورودي درب شهرك چوكا مستقر شد.

تاریخ ایجاد: چهارشنبه 30 شهريور 1390
تاریخ انتشار: چهارشنبه 30 شهريور 1390
تعداد بازدید: 4009